AFSCME Endorsed Candidates

U.S. Congress:

  • District 1: Tim Walz
  • District 2: Angie Craig
  • District 3: Terri Bonoff
  • District 4: Betty McCollum
  • District 5: Keith Ellison
  • District 6: David Snyder
  • District 7: Collin Peterson
  • District 8: Rick Nolan

DFL Party Chair:

DFL Party Treasurer:

State House:

  • District 3A: Rob Ecklund
  • District 3B: Mary Murphy
  • District 4A: Ben Lien
  • District 4B: Paul Marquart
  • District 5A: John Persell
  • District 5B: Tom Anzelc
  • District 6A: Julie Sandstede
  • District 6B: Jason Metsa
  • District 7A: Jennifer Schultz
  • District 7B: Liz Olson
  • District 9A: Meg Litts
  • District 9B: Dustin Simmonds
  • District 10A: Quinn Nystrom
  • District 10B: Erin Wagner
  • District 11A: Mike Sundin
  • District 11B: Tom Jones
  • District 12A: Jay McNamar
  • District 13A: Anne Buckvoldc
  • District 13B: Matt Crouse
  • District 14A: Aric Putnam
  • Distrcit 14B: Zach Dorholt
  • District 17A: Andrew Falk
  • District 17B: Mary Sawatzky
  • District 19A: Clark Johnson
  • District 19B: Jack Considine
  • District 20A: Jim Connelly
  • District 20B: David Bly
  • District 21A: Lisa Bayley
  • District 21B: Elise Diesslin
  • District 22B: Rod Hamilton
  • District 23B: Josh Haseman
  • District 24A: Beverly Cashman
  • District 24B: Patti Fritz
  • District 25A: Linda Walbruch
  • District 25B: Duane Sauke
  • District 26A: Tina Liebling
  • District 26B: John Wayne Austinson
  • District 27A: Gary Schindler
  • District 27B: Jeanne Poppe
  • District 28A: Gene P. Pelowski
  • District 32A: Paul Gammel
  • District 34A: Dave Craig
  • District 34B: Kristin Bahner
  • District 35A: Andy Hillebregt
  • District 35B: Wesley Volkenant
  • District 36A: Kevin Parker
  • District 36B: Melissa Hortman
  • District 37A: Erin Koegel
  • District 37B: Susan Witt
  • District 38A: Kevin Fogarty
  • District 38B: Ami Wazlawik
  • District 39A: Jody Anderson
  • District 39B: Alan Kantrud
  • District 40A: Michael Nelson
  • District 40B: Debra Hilstrom
  • District 41A: Connie Bernardy
  • District 41B: Mary Kunesh-Podein
  • District 42A: Barb Yarusso
  • District 42B: Jamie Becker-Finn
  • District 43A: Peter Fischer
  • District 43B: Leon Lillie
  • District 44A: Ginny Klevorn
  • District 44B: Jon Applebaum
  • District 45A: Lyndon Carlson
  • District 45B: Mike Freiberg
  • District 46A: Peggy Flanagan
  • District 46B: Cheryl Youakim
  • District 47A: Sean White
  • District 47B: Jane Montemayor
  • District 48A: Laurie Pryor
  • District 49A: Ron Erhardt
  • District 49B: Paul Rosenthal
  • District 50B: Andrew Carlson
  • District 51A: Sandra Masin
  • District 51B: Laurie Halverson
  • District 52A: Rick Hansen
  • District 52B: Mary T'Kach
  • District 53A: JoAnn Ward
  • District 53B: Alberder Gillespie
  • District 54A: Jen Peterson
  • District 54B: Don Slaten
  • District 55A: Mary Hernandez
  • District 56A: Jared Christianson
  • District 56B: Lindsey Port
  • District 57A: Erin Maye Quade
  • District 57B: John Huot
  • District 58A: LeAnn Weikle
  • District 59A: Fue Lee
  • District 59B: Raymond Dehn
  • District 60A: Diane Loeffler
  • District 60B: Ilhan Omar
  • District 61A: Frank Hornstein
  • District 61B: Paul Thissen
  • District 62A: Karen Clark
  • District 62B: Susan Allen
  • District 63A: Jim Davnie
  • District 64A: Erin Murphy
  • District 64B: Dave Pinto
  • District 65A: Rena Moran
  • District 66A: Alice Hausman
  • District 66B: John Lesch
  • District 67A: Tim Mahoney
  • District 67B: Sheldon Johnson

State Senate:

  • District 2: Rod Skoe
  • District 4: Kent Eken
  • District 5: Tom Saxhaug
  • District 6: David Tomassoni
  • District 7: Erik Simonson
  • District 9: Jason Weinerman
  • District 10: Tiffany Stenglein
  • District 11: Tony Lourey
  • District 13: Michael Willemsen
  • District 14: Dan Wolgamott
  • District 18: Amy Wilde
  • ​District 19: Nick Frentz
  • District 20: Kevin Dahle
  • District 21: Matt Schmit
  • District 24: Vicki Jensen
  • District 26: Richard Wright
  • District 27: Dan Sparks
  • District 28: Jon Pieper
  • District 34: Bonnie Westlin
  • District 36: John Hoffman
  • District 37: Jerry Newton
  • District 38: Pat Davern
  • District 39: Sten Hakanson
  • District 40: Chris Eaton
  • District 41: Carolyn Laine
  • District 42: Jason Isaacson
  • District 43: Chuck Wiger
  • District 44: Deb Calvert
  • District 45: Ann Rest
  • District 46: Ron Latz
  • District 47: Darryl Scarborough
  • District 48: Steve Cwodzinski
  • District 49: Melisa Franzen
  • District 50: Melissa Halvorson Wiklund
  • District 51: Jim Carlson
  • District 52: Matt Klein
  • District 53: Susan Kent
  • District 54: Dan Schoen
  • District 56: Phil Sterner
  • District 57: Greg Clausen
  • District 58: Matt Little
  • District 59: Bobby Joe Champion
  • District 60: Kari Dziedzic
  • District 61: Scott Dibble
  • District 62: Jeffrey Hayden
  • District 63: Patricia Torres Ray
  • District 64: Richard Cohen
  • District 65: Sandy Pappas
  • District 66: John Marty
  • District 67: Foung Hawj

Dakota County Board:

  • District 3: Tom Egan
  • District 4: Joe Atkins
  • District 5: Liz Workman

Hennepin County Board:

  • District 5: Debbie Goettel
  • District 6: Jan Callison

Ramsey County Board:

  • District 1: Blake Huffman
  • District 2: Mary Jo McGuire
  • District 7: Victoria Reinhardt

Scott County Commissioner:

  • District 1: Barbara Brekke

St. Louis County Board:

  • District 2: Patrick Boyle
  • District 3: Beth Olson
  • District 7: Melissa Scaia

Washington County Boar

  • District 2: Stan Karwoski
  • District 3: Gary Kriesel

Brooklyn Center City Council:

  • Phillip Gray

Brooklyn Park City Council:

  • Reva Chamblis

Columbia Heights City Council:

  • At Large: Sean Broom

St. Paul School Board

  • Jeannie Foster